czwartek, 16 sierpnia 2018 Dziś imieniny obchodzą: Stefan, Roch

Wystawa „Ocalone z transportów Dzieci Zamojszczyzny”

Od 9 kwietnia w sali konferencyjnej Domu Kultury w Łabuniach można oglądać wystawę dr Beaty Kozaczyńskiej (UP-H w Siedlcach) „Ocalone z transportów Dzieci Zamojszczyzny”. Oficjalne otwarcie wystawy z udziałem dorosłych Dzieci Zamojszczyzny: 17 kwietnia 2018 r. godz. 17.00. W programie m.in: wykład ks. prof. Czesława Galka. Spotkanie z Autorką odbędzie się 3 maja 2018 r. godz. 12.30 w zespole pałacowo-parkowym w Łabuniach. Serdecznie zapraszamy!

Wystawa ukazuje losy uratowanych dzieci, wywiezionych z obozu przejściowego w Zamościu w 6-ściu „transportach śmierci” do dystryktu warszawskiego. Zimą 1942/1943 r. skierowano z obozu przejściowego w Zamościu do trzech powiatów: Siedlce, Garwolin i Mińsk Mazowiecki 5432 osoby, głównie dzieci i starców.

Na wystawie omówione zostały poszczególne etapy ich gehenny: wysiedlenie z rodzinnego domu, odłączenie od rodziców w obozie przejściowym w Zamościu, transporty do dystryktu warszawskiego, akcja ratowania i opieka miejscowej społeczności, pobyt w „rodzinach zastępczych”, szpitalach i placówkach opiekuńczych, wybrane aspekty z życia codziennego oraz powroty w rodzinne strony. Na wystawie podjęto zagadnienia pomocy udzielonej przez społeczeństwo Warszawy: ratowanie dzieci na Dworcu Wschodnim w styczniu 1943 r., umieszczanie wysiedlonych dzieci przybyłych do dystryktu na leczenie do warszawskich szpitali oraz działalność stołecznych „Kół Opiekuńczych”.

Wystawa przyczyni się do pogłębienia istniejącego stanu wiedzy w społeczeństwie. Do dziś bowiem obiegowa wiedza o dzieciach z Zamojszczyzny jest nader „płytka”. Natomiast pokolenie osób posiadających status „Dzieci Zamojszczyzny” odchodzi, a jednocześnie pojawiają się nowe zagrożenia, wśród nich wypaczone oceny wynikające z uproszczeń i braku rzetelnej wiedzy o drugiej wojnie światowej (np. „polskie” obozy koncentracyjne itp.). Stąd też istnieje zapotrzebowanie na tego typu przedsięwzięcia, ukazujące prawdziwy obraz wojny i tragedii jej ofiar – w tym przypadku bezbronnych, niewinnych dzieci z wysiedlonej Zamojszczyzny.